Kofein #1 – dobrý sluha, špatný pán
Kafe. Čaj. Maté. Kakao. Cola. Energiťák. Guarana.
Tady všude a i v mnoha dalších nápojích, či potravinách najdete zázračnou látku zvanou kofein. Dnešní doba by se bez přehánění dala nazvat dobou kofeinovou, protože spolu s alkoholem tvoří dvojici nejčastěji využívaných a společensky tolerovaných drog. A to napříč kontinenty, národnostmi i kulturami.
Zajímavé je, jak ochotně jsme přijali tuto látku do našich životů. Však řekněte, kdo z nás někdy nepotřeboval nakopnout? Po těžkém obědě, únavné práci nebo před jinou náročnou činností?
O kofeinu koluje mnoho fám a polopravd a paradoxně důležité informace s ním související jsou často bagatelizovány nebo zametány pod koberec. Jelikož snad každý přišel někdy (a někdy i často, že?) do kontaktu s kávou či jiným zdrojem této látky, přijde mi jako dobrý nápad sesumírovat dosud objevené poznatky, ať už pozitivní, či negativní. Můžete se tedy v průběhu příštích týdnů těšit na článkový seriál o kofeinu, kde si postupně rozebereme jeho výhody, ale i rizika, účinky chtěné i nechtěné a jeho využití v našich životech. Jak už název článku napovídá – kofein je dobrý sluha, ale špatný pán. Ale o tom až později.
Chemický název kofeinu je 1,3,7-trimethylxanthin a patří do skupiny alkaloidů. Alkaloidy jsou skupina organických látek vyskytujících se zejména v rostlinách a patří mezi látky, které mají výrazný vliv na fyziologii člověka. Zjednodušeně řečeno, mají na naše tělo velký vliv i v malých množstvích. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tak bratrancem kofeinu je například atropin, používaný hojně v lékařství, nikotin, který jistě znáte z tabákových výrobků nebo například šípové jedy (kurare), opiáty nebo také námelové alkaloidy – nechvalně proslulé pro výrobu látky LSD a dalších.
Kofein se přirozeně se vyskytuje pouze v rostlinách, tedy pro živočichy není látkou tělu vlastní. Dosud bylo objeveno přes 60 druhů rostlin, které ho obsahují. Mezi nejznámější patří čajovník, kávovník a kolovník. Pro zajímavost se také vyskytuje třeba ve fazolích. Čekali byste ho tam?
Mitotický jed
Možná jste se někdy zamýšleli, proč kofein vlastně existuje. Funkčně je řazen mezi mitotické jedy. Ty jsou rostlinám k užitku jako obranný systém proti škůdcům. Kofein je velmi účinný přírodní pesticid a je schopen ochromit a zahubit mnoho druhů hmyzu. Také je toxický pro plže, které patří mezi další hrozby pro rostliny. Zajímavé, že? V případě jednoduché nervové soustavy plžů působí doslova jako nervový jed, který plže v první řadě ochromí a následně způsobí tak velký „zkrat“, že dojde k fatálnímu kolapsu. Tady by mohli zajásat zahrádkáři, protože postřik s 2% roztokem kofeinu působí velmi dobře při slimákové invazi. Nicméně pozorný čtenář ne-zahrádkář by mohl zamyslet: když má kofein toxické účinky na nervovou soustavu plžů, může mít podobné účinky i na člověka?
Naštěstí to není tak horké. Naše nervová soustava je značně odolnější a účinky kofeinu jsou tak méně fatální. Ale ani pro člověka to není látka zcela bez vedlejších (nebo chcete-li nežádoucích) účinků, proto se tomu budeme věnovat v samostatném článku.
Když se ještě na skok vrátíme k rostlinám, kofein dokáže také potlačit či omezit semenění jiných rostlin, čímž dává v přírodě značnou konkurenční výhodu rostlině, která ho obsahuje. Můžeme tedy říci, že je v rostlinné říši je to dobrý sluha.
Kofein a my
Jak zaznělo v úvodu, je součástí života téměř každého z nás. Je dobré o něm tedy trošku něco vědět a umět s ním pracovat. Dnešní úvod do světa kofeinu bych rád zakončil námětem k zamyšlení.
Jak často se kamarádíte s kofeinem? Jednou týdně? Denně? Nebo vícekrát denně?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli slouží kofein vám nebo vy jemu?
A do třetice – umíte ho správně využít, abyste minimalizovali jeho vedlejší (nechtěné) účinky?
Máte-li chuť podělit se s vašimi blízkými, kteří se s kofeinem také kamarádí, sdílejte, komentujte, jak je vám libo.
Těším se na vás při dalším pokračování.
Sledujte náš facebook a web www.lekoveda.cz
MŠ