O Otesánkovi
Pohádku o Otesánkovi všichni dobře známe. Fráze: „Jed jsem, sněd jsem.“ byla skvělá pomůcka pro trénování paměti malých i velkých. Avšak zamysleli jste se někdy nad tím, jak to bylo možné? Jak se podařilo Otesánkovi sníst tolik potravy a při tom stále trpěl pocitem hladu? Na to se podíváme v dnešním článku Lékovědy.
Přestože pohádka O Otesánkovi je více než stovky let stará, stále více a velmi trefně odráží dnešní dobu v 21. století. Jíme, jíme a přitom si připadáme „že bychom si ještě něco dali“. Alespoň kávu nebo sladkou tečku, ideálně obojí.
Víte, jak poznáte, že jste měli opravdu kvalitní a bohatý oběd? Když se po obědě napijete trochy vody a jakékoli choutky Vás opustí. Zbyde ve Vás jen ten krásný pocit, jak to bylo dobré. Pamatujete si, kdy jste se po obědě cítili takhle skvěle?
Jídlo je jen palivo!
Jaká to krásná pravda. Už na základní škole jsme se učili, že lidské tělo potřebuje ke své funkci bílkoviny, tuky, sacharidy. Nicméně, aby je dokázalo zpracovat a plně využít, potřebuje vitamíny, minerály, stopové prvky, enzymy, aj. Jsou to Pomocníci a interní komunikátoři lidského těla. Bez nich jsou živiny pramálo využity a pocit hladu zůstává. Vždyť i palivo bez aditiv Vašemu motoru moc dlouho chutnat nebude. A o tom to přesně je.
Po jablku je rychle hlad
Ano. Všimli jste si, že jablíček byste dokázali sníst nespočet? Je to proto, že vše, co se vyskytuje v přírodě s cukrem, obsahuje zároveň i trávicí enzymy, které tělo využije k jeho zpracování. Tento příklad je krásně vidět na ovoci, zelenině a dokonce i medu. Med je velmi bohatý enzymatický zdroj, a jelikož enzymy jsou termolabilní (citlivé na teplo), doporučujeme užívat za studena. Chcete-li tip na dobrý oběd, zkuste Caesar salát, či jinak tepelně upravené maso s pořádnou naloží zeleniny.
Podvýživa v 21. století
Jak v současné době poznáme podvyživeného člověka? Není štíhlý ani vyzáblý, jak bychom čekali, spíše naopak. Je otylý. Má stále hlad a chutě k jídlu. Je unavený, nevrlý, není svůj. Zoufale hledá, kde by našel, co potřebuje. Své pomocníky ke zpracování potravy. Stejně tak jako Otesánek. Bohužel v dnešní době je ve stravě jen stěží najde, a tak hlad přetrvává.
Otylost u dětí
Problematika nenasytnosti se týká už malých dětí. Pokud matka měla v těhotenství stravu chudou na mikroživiny, bude vlčím hladem trpět i děťátko, pro které jsou Pomocníci zásadní při rychlém vývoji a růstu. Konkrétně potřebuje ke svému klidu vitamíny, minerály, nenasycené mastné kyseliny. Máte nevrlé miminko? Budí se Vám často v noci? Okusuje nábytek a snědlo by tři obědy? Zastavte se a zamyslete, co děťátku v jídle chybí. Pokud kojím, dosytím sebe; pokud dítě baští samo, pomohu mu po konzultaci s odborníkem, Lékovědcem.
Téma je opravdu vážné. V České Republice trpí nadváhou každé čtvrté dítě, obezitou každé sedmé. O případech morbidní obezity nemluvě. Jen se rozhlédněte kolem sebe. Sama mám ve svém okolí čtyři děťátka do 2 let s takovými příznaky. Přitom řešení je velmi snadné. Doplnit, co nám chybí ke spokojenému bříšku, životu.
Dosyťte se. Dejte si prospěšné mikroživiny. Ve světě už jsou běžnou součástí života. Nechte se překvapit, jaké změny pocítíte sami na sobě. Objevíte tajemství štíhlého, vitálního těla, které se chce hýbat a tvořit. K čemu je pohyb zjistíte v článku Zákony pohybu. Zjistíte, že není třeba sníst všechny zásoby světa k uspokojení hladu. A ve finále ušetříte i za potraviny. Tak s chutí do toho.
Sledujte nás na facebooku, ať Vám nic neunikne.
Za tým Lékovědy,
Martina Šimanová