6.5.2021 / Mgr. Lenka Musilová

Prevence, na které záleží

Dnešní téma nebude příliš veselé. Přestože se týká především žen, i muži by měli v tomto případě velmi zpozornět. Jde totiž o jejich partnerky, manželky, matky jejich dětí. A i oni se velkou měrou mohou podílet na prevenci tohoto onemocnění.

Rakovina prsu

V České republice je ročně diagnostikováno přes 7200 nových případů. A každý rok jí podlehne přes 1600 žen. Dříve se hovořilo o tom, že se toto onemocnění vyskytuje primárně u žen nad 60 let, vzácně se objevuje před klimakteriem a mladých žen se v podstatě moc netýká. Bohužel, tato statistika se začíná měnit a stále častěji se setkáváme s karcinomem prsu u žen kolem 30. roku života. Alarmující je, že právě u mladých žen bývá mnohdy rakovina výrazně agresivnější.

Jenže když je vám 30, celý svět vám leží u nohou a představa nějaké nemoci je úplně mimo. To se vás prostě netýká. Nemůže, jak by mohlo. Řešíte kariéru, děti, bydlení, dovolené, svatby a jedete na plné pecky. A pak si nahmatáte náhodou nějakou bulku v prsu. Uff. Co teď? A už to jede, gynekologie, sono, onkologie…

Ošklivá představa, viďte.

Zatím není přesně jasné, jaká je příčina rakoviny prsu. Co ale víme, je, že prevence je v tomhle případě dvojnásobně důležitá. Včasná detekce novotvaru výrazně zlepšuje prognózu onemocnění. A o to tady přesně jde. O život.

Jaká je tedy prevence?

Základem prevence jakéhokoliv nádorového onemocnění je nutričně vyvážená, pestrá strava s dostatkem vitamínů, minerálů a stopových prvků, dostatek spánku, pohyb a eliminace stresu, podpora imunity, zdravý mikrobiom a dobré mezilidské vztahy.

 

Karcinom prsu má v prevenci svá specifika, a to konkrétně pravidelné samovyšetření prsou. Nutno říct, že nejen bulkou se rakovina projevuje, a ne každá bulka rovná se rakovina! Nicméně žádná změna na prsu by neměla být podceňována! Jak by tedy mělo vypadat správné vyšetření prsou? Na co se zaměřit a jak často je provádět?

Samovyšetření prsou

Každá žena by měla provádět samovyšetření prsou pravidelně a čím dříve začne a naučí se poznávat, co je běžný tvar jejích prsou, tím lépe. Vyšetření se provádí 1x měsíčně, 5.-10. den menstruačního cyklu. Ženám, které nemenstruují, doporučuji určit si jeden den v měsíci, který se jim bude dobře pamatovat, a tehdy samovyšetření provádět.

Samotné vyšetření začíná vždy před zrcadlem. Kontrolujeme vzhled přední strany hrudníku od klíční kosti až pod prsy a podpaží. Co hledáme? Změny v barvě kůže a bradavky, změnu tvaru a vpáčení bradavky, nerovnosti, zvětšené póry nebo výtok z bradavky.

Pokračujeme vleže na zádech. Krouživým pohybem pomocí ukazováčku, prostředníčku a prsteníčku (vždy opačné ruky, než které prso vyšetřujeme) kontrolujeme prsní tkáň. Střídáme tlak od nejslabšího po nejsilnější, abychom prozkoumaly všechny vrstvy tkáně. Poté si lehneme na bok (u vyšetření pravého prsu na levý bok a opačně), abychom vyšetřily podpažní jamku a vnější okraj prsu.

V posledním kroku si sedneme a krouživým pohybem prohmatáme oblast pod klíční kostí.

Potřebujete-li videonávod, navštivte například www.rucenaprsa.cz, obrázkový návod na samovyšetření najdete také na www.mammahelp.cz/prevence.

Se samovyšetřením může pomoci i partner. Přeci jenom vnímá ženské tělo jinak a může objevit něco, co ženě unikne.

Důležité je vnímat vlastní tělo. Velmi často nám dává i jiné signály, kterými nám říká, že něco není v pořádku. Je dobré všímat si bolesti v prsu, která nesouvisí s cyklem, různých zduření, zčervenání, šupinek i exému. A při jakýchkoliv pochybnostech není čas ztrácet čas…

 

Změna je život

Zdraví máme jen jedno. Ale většinou se o něj začneme starat až tehdy, když nám už dobře neslouží. Přitom je mnohem jednodušší jej udržovat, než ho znovu získávat. Základem je pravidelně pít a kvalitně jíst, dobře se vyspat a klidně se rozběhnout, když má na to tělo chuť. Ale i když to takhle vypadá jednoduše, změnit svůj životní styl může být velmi těžké. Je to najednou velká výzva a zvyklostí, které je třeba měnit může být mnoho. To bývá často důvodem, proč někteří lidé změnu vzdají ještě než začnou. Není to přitom až tak složité. Jen vědět jak na to. Tajemství je v tom, dělat pomalu postupně malé krůčky k velké změně.

Pokud i tak je pro vás změna velkým strašákem nebo nevíte, jaký krok by měl být ten první a kterou nohou vykročit na zdravější cestu, právě pro vás je tu Lékověda. Pomůžeme vám zjistit, který první krok je pro vás ten pravý a budeme vašimi průvodci na cestě k vašemu zdravějšímu já.

Další články týkající se prevence najdete na našem facebooku nebo na blogu Lékovědy.

Za tým Lékovědy

LM

Mgr. Lenka Musilová

Spoluzakladatelka Lékovědy